Lliurament del Premi Sambori de La Costera i La Canal de Navarrés

Escola Valenciana i la Fundació Sambori celebren el divendres 28 de maig l’entrega de guardons del Premi Sambori de la Canal de Navarrés a l’Auditori Municipal de Xella. L’acte serà amenitzat amb l’actuació del cantant i contacontes Carles Llinares.

Ja fa tres cursos que aquest concurs escolar de literatura en valencià es fa de manera separada a la Costera, ja que tradicionalment aquest concurs es celebra paral·lelament a les Trobades d’Escoles en Valencià, i en aquelles comarques que no es celebren, participen a la més propera. Aquest fet ha ocasionat que progressivament vaja augmentant la participació.

La propera setmana també se celebrarà a la Llosa de Ranes l’entrega de premis del Sambori de la Costera, el divendres 4 de juny a les 20 hores al poliesportiu municipal, amb l’actuació del Gran Jordiet. En aquest cas l’acte també podrà ser seguit en línia al web directes.escolavalenciana.org.

El dos actes són amb aforament reduït i només per a l’alumnat guanyador, familiars i representants dels centres educatius.

El Premi Sambori porta celebrant-se ja 23 anys ininterrompudament i és el concurs literari amb major participació registrada d’Europa.

Enguany el Premi Sambori a les nostres comarques ha estat possible per la participació de 3.387 alumnes de 31 centres educatius, amb l’ajuda de 224 mestres. Com no, agrair també la col·laboració desinteressada de les 30 persones que ens han fet de jurat.

El jurat del Premi Sambori 2021 ha estat integrat per: Rocio Esteve de Dios, Vicenta Terol Sanchis, Anabel Vallés Alba, Ania Molina Rico, Marta Moscardó Ferrando, Mª José Perales Sampedro, Antonia Rabascó Peiró, Fèlix Vela Torregrosa, Herminia LLácer Arnau, Mònica Argent Calatayud, Cristina Pareja Olmo, Maria Gassó Vila, Silvia Trenzano Barber, Ivan Ballester Martínez, Albert Lorente Palop, Mònica Montell Tormo, Toni Ureña Barberà, Marga Revert Calabuig, Mª Carmen Perales Calatayud, Verónica Fayos Balaguer, Neus Tortosa Rodríguez, Josep Enric Boluda Perucho, Ana Duet García, Laura Ferri Lluch, Marta Casanova Richart, Empar Bello i Martínez, Josep Roca Espín, Rafa Sanchis Carreres, Aitana Romero Tomás i José Tomás Arnau, baix la coordinació de Carlos Cabello.

Llistat obres guanyadores:

PREMI SAMBORI 2021
La Costera

Educació Infantil

 0-3 Anys: El pirata ganxut, de l’Escola Municipal Infantil Pico-Lorito de Barxeta, de l’alumnat de la mestra Bàrbara Garcia Flores

 3 anys: La mama, del CEIP Attilio Bruschetti de Xàtiva, per l’alumnat de la mestra Desirée Sánchez Guerola

 4 anys: Què t’agrada fer, Pep?, del CEIP la Sénia de l’Alcúdia de Crespins, per l’alumnat d’Ana Esplugues Serra

 5 anys: La caixa de l’olivera, del CEIP Carles Salvador de Barxeta, per la classe de Maria Soler Sanchis

Primer Cicle de Primària
– Treball col·lectiu d’aula Primer Cicle: L’arbre lector, del Col·legi Sant Antoni Abat de Canals, per l’alumnat de Mireia Alventosa Calabuig

– La balena Lula, de Raquel Montell Gil, del CEIP Crist del Miracle, de la Llosa de Ranes

– Miquelet el superheroi, de Marcel Soler Granero, del CEIP Mare de Déu dels Desemparats, del Genovés.

– Heidi i la rateta, de Laia Pineda Martínez, del CEIP Vicent Blasco Ibáñez, de Montesa

Segon Cicle de Primària
– Cançó màgica, de Jesús Real Villaescusa, del CEIP José Mollà de Canals

– Sóc microscòpic, de Miguel Ramos Victoria, del CEIP Beato Jacinto Castañeda de Xàtiva

– El llapis màgic, d’Aitor García Tormo, del CEIP Mare de Déu dels Desemparats, del Genovés

Tercer Cicle de Primària

– L’esperit del tio Miguel, de Laia Sancho Climent, del CEIP Vicent Rius de Canals

– Els amics superterra, d’Aitana Gutiérrez Sánchez, del CEIP Attilio Bruschetti de Xàtiva

– Diari d’un coronavirus, de Núria Sisternes Martínez, de Vallés, alumna del CEIP Crist del Miracle de la Llosa de Ranes

Primer Cicle d’ESO

– Enam, de Sofia Vizcaino Benet, del Col·legi Nostra Senyora de la Seu, de Xàtiva

– Temps que era i no era, de Lucia Gil Bolinches, de l’IES Josep de Ribera de Xàtiva.

– El planeta de la vertadera vida, de Lara Seguí Navalón, de l’IES Sivera Font de Canals

– Menció especial al treball Memòries de Berlin, d’Hugo Esteba Reig, del Col·legi Nostra Senyora de la Seu de Xàtiva

Segon Cicle d’ESO

– He pres una decisió, d’Elisa Micó Roselló de l’Alcúdia de Crespins, alumna de l’IES Sivera Font de Canals

– Conservar la llibertat, de Carme Arnau Castillo, de l’IES Sivera Font de Canals

– Hola Emma…, de Blanca Perales Felipe, del Col·legi Parroquial Sant Antoni Abat de Canals

Batxillerat i Cicles Formatius

– El fil roig, d’Alba Cucarella Ailaga, de Cerdà, alumna de l’IES Sivera Font de Canals

– Cementeri d’aigua salada, d’Arantxa Julve Tormo, de l’IES Sivera Font de Canals

– L’art de recordar, d’Helena Rueda Argente, de l’Alcúdia de Crespins, alumna de l’IES Sivera Font de Canals

Formació de Persones Adultes i Escoles Oficials d’Idiomes

– Qüestionem-nos, de Pilar Suárez Camuñas, de l’Alcúdia de Crespins i alumna de l’Escola Municipal de Persones Adultes de Canals

PREMI SAMBORI 2021
La Canal de Navarrés i la Vall d’Aiora-Cofrents

Educació Infantil

– 5 anys: El castell de Bolbaite, per l’alumnat de la mestra Mª Jesús Giménez Martínez del CEIP Albait de Bolbait

Primer Cicle de Primària

– L’Arbre Màgic, de Valeria Sarrión Granero, del CEIP Juan Lacomba Guillot de Xella

Segon Cicle de Primària

– El rescat i el misteri de Bombó, de Jana Yankova Gancheva de la Asunción, del CEIP Albait de Bolbait

– Coco, d’Ainhara Pérez Bataller, del CEIP Juan Lacomba Guillot de Xella

– L’aniversari de Daniela, de Vega Torondel Palop, del CEIP San José de Calasanz de Navarrés

Tercer Cicle de Primària

– 1957, l’arribada a la mansió, de Martina Navalón Merlos, del CEIP Albait de Bolbait

– Pescador de canyeta… que la pandèmia apreta, de Julen Martínez Baldoví, del CEIP San José de Calasanz de Navarrés

– Tal com som, de Triana Costa Juàrez, del CEIP Albait de Bolbait

Primer Cicle d’ESO
– El Malson, de Júlia Estarlich, de Xella i alumna de l’IES la Canal de Navarrés

– Ull del Sol, de Laura Noemí Buse, de l’IES la Canal de Navarrés

– El viatge en el temps (Egipte), d’Iker Ortiz Navarro, de Bolbait i alumne de l’IES La Canal de Navarrés

Segon Cicle d’ESO

– Terra Trista, d’Emma Pérez Cases, de Jalance, alumna de la Secció de l’IES Fernando III d’Aiora

– El poble del costat, de Paula García Martínez, de Jarafuel, alumna de la Secció de l’IES Fernando III d’Aiora

– El bosc ocult, d’Odissea Gràcia Casanoves, de l’IES la Canal de Navarrés

Batxillerat i Cicles Formatius

– A la merda el 2020!, de Leire Soriano Domínguez, de Jalance, de la Secció de l’IES Fernando III d’Aiora

No hay comentarios

Dejar respuesta

3 × uno =